HABERLER

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019

  • 11.03.2019
  • ceyhantb

 ADANA İŞ DÜNYASI’NA İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ TEŞVİKLERİ ANLATILDI

 

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cem Kılıç’ın katılımıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlıkları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde  “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan “İstihdam Seferberliği 2019 Programı” bilgilendirme toplantısı, TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Sosyal Güvenlik Uzmanı Prof. Dr. Cem Kılıç’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıya

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Adana, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri, TOBB’a bağlı Adana, Ceyhan, Kozan Ticaret Odaları ve Borsaları ile Adana Sanayi Odası ve Adana Organize Sanayi Bölgesi ev sahipliğinde Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu başkanımız Mustafa Aydar, Meclis Başkanımız Ali Cem Sandıkçı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Ferruh Arslan katılım sağladılar.

 Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını, Adana Oda ve Borsaları adına ATO Başkanı Atila Menevşe yaptı.  Ülke genelinde 2,5 milyon yeni istihdamın hedeflendiği seferberlik kapsamında iş dünyasına 8 farklı teşvik sunulduğunu belirten Menevşe, istihdama büyük destek sağlayacak teşvikleri çok önemsediklerini ifade etti. Menevşe, şöyle konuştu:

“Paket kapsamında yeni istihdam edilecek kişiler için 3 aylık dönemde verilecek maaş ve sigorta desteği, takip eden aylardaki prim destekleri, işverenlere tanınan asgari ücret destekleri için müteşekkiriz. Seferberlik kapsamında sağlanan bu destekler istihdam maliyetlerinin azaltılması ve rekabet gücümüzün arttırılması noktasında önemli bir fırsattır. Bu uygulamaların istihdama ve piyasalara olumlu yansıyacağı inancındayım.”

Adana olarak 50 bin yeni istihdam sözü verildiğine dikkati çeken ATO Başkanı Atila Menevşe, Hükümetimizin destekleri, başta finansmana erişim olmak üzere sorunlarımızın çözümlenmesi, iş dünyamızın da yoğun gayretleriyle Adana olarak 50 bin yeni istihdamı başarabileceğimiz inancındayım. Verimli toprakları, köklü sanayi geçmişi, kuvvetli modern altyapısı ile önemli ekonomik potansiyeli olan ilimizin istihdam seferberliği kapsamında üzerine düşen görevi yerine getireceğinden kuşkunuz olmasın” dedi.

 

TEŞVİKLERDEN YARARLANILMALI

Adana Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, işsizliğin ortadan kaldırılması adına atılan bu devasa adına Adana iş dünyasının duyarsız kalmayacağına yürekten inandığını söyledi.

Milli İstihdam Seferberliği’ne kentin verdiği desteğin hafızalarda canlılığını koruduğunu vurgulayan Kan, “Aynı yaklaşımı İstihdam Seferberliği 2019’da sergileyeceğinizden şüphe duymuyoruz. İşverenlerimize burada çağrıda bulunmak istiyorum. Bu denli imkanlar sağlayan bu tarihi teşvik ve destek seferberliğinden yararlanınız. İşveren olarak sizler, işsizlerimiz, hem ülkemiz hem de kentimiz kazansın” diye konuştu.

 

 İSTİHDAMA YÖNELİK TEŞVİKLER

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyal Güvenlik Uzmanı Prof.Dr. Cem Kılıç, İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında istihdam artışı sağlanması için tüm imkanların seferber edildiğini söyledi.

Prof.Dr. Cem Kılıç, işverenlere yönelik teşvikleri şöyle sıraladı: Yeni İstihdam Ücret Desteği 3 ay süreyle, Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine en az 12 ay süreyle destek,Kısa Çalışma Ödeneği, Asgari Ücret Desteği, Düzenli Ödemeye Devamlı Destek, Kalkınmaya İlave Destek, Önce İşbaşı Sonra İstihdam Desteği, 6111 sayılı kanun kapsamında genç ve kadın işçi çalıştıran işverenlere yönelik prim teşviki, 7103 sayılı kanun kapsamında ilave istihdama yönelik primi teşviki ve vergi desteği.

Yeni İstihdam desteğinin 1 Şubat-30 Nisan 2019 arasında işe alınanlar için geçerli olduğunu belirten Kılıç, 3 ay ücret desteğine karşılık işe alındıkları tarihten itibaren toplam 9 ay istihdam etme zorunluluğu bulunduğunu, işe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalı olmamaları gerektiğini vurguladı.

2018’de işyeri çalışan sayısının en düşük olduğu aydaki çalışan sayısına ilave olarak işe başlatılmasının şart olduğunu ifade eden Kılıç, şöyle devam etti:

“Ocak - Aralık 2018 boyunca 2 kişinin çalıştığı bir işyerinde 1 Şubat 2019’da yeni bir kişi işe başlarsa ve şubatta SGK’ya 3 kişi bildirilirse şubatta işe alınan kişi için ücret desteğinden yararlanılabilecek. Ocak - Eylül 2018’de 2, Ekim - Aralık aylarında 1 kişinin çalıştığı bir işyerinde 1 Şubat’ta bir kişi işe başlarsa ve şubatta SGK’ya 2 kişi bildirilirse bu kişi için ücret desteğinden yararlanılması da mümkün. Yani işverenlerimizin teşvik hesabı yaparken 2018’de istihdamlarının en düşük olduğu ayı esas almaları, 2019’un 1 Şubat - 30 Nisan tarihleri arasında bu en düşük rakamın üzerine istihdamı çıkarmaları durumunda artırdıkları istihdam için teşvikten yararlanmaları söz konusu.

Ücret desteğinin miktarı teşvik kapsamındaki kişinin istihdam edildiği gün sayısına göre artacak. Teşvik kapsamındaki işçinin SGK’ya 30 günden bildirilmesi halinde destek tutarı 2020 TL olacak. Dolayısıyla işverene ücret desteği net asgari ücret üzerinden sağlanacak. Diğer yandan işçinin SGK’ya bildirildiği gün sayısı düşük olursa ücret desteği de azalacak.

 

Gün başına ücret desteği 67.36 TL. Teşvik kapsamındaki bir kişi için üç ay boyunca uygulanacak ücret desteği kapsamında, işverenin bir kişi için üç aylık sürede yararlanacağı destek tutarı 6060 TL’ye ulaşacak. Teşvik kapsamında 5 kişi istihdam eden işveren için destek tutarı 30 bin TL’yi geçecek.

Ücret desteği tutarları SGK tarafından hesaplanacak. SGK oluşan prim borcundan ücret desteğini mahsup edecek ve işveren kalan tutarı ödeyecek.

 

Ücret desteği teşviki hali hazırda Aralık 2020’ye kadar devam edecek olan 12 ay müddetli sigorta prim teşvikiyle birlikte uygulanacak. Dolayısıyla son 3 aydır işsiz bir kişiyi 2018’de ortalama çalıştırdığı işçi sayısına ilave olarak istihdam eden işveren hem prim, hem ücret desteğinden yararlanabilecek. Ancak sadece ücret desteğinin kriterleri söz konusuysa prim desteği uygulanmayacak. Ücret ve prim desteğinin birlikte uygulandığı durumda işveren çalıştırdığı işçi için ücret, prim ve vergi ödememiş olacak. Bu kapsamda işverene sağlanan destek 3.134 TL’ye ulaşacak.

Hem prim, hem ücret desteğinden yararlanılması halinde işveren hiçbir masrafa katlanmadan istihdam yaratmış olacak. İnsan kaynakları birimlerinin başvuranlar arasından son üç ayda en fazla on gün sigortası olanları işe alarak ek bir masrafa katlanmadan teşvikten yararlanmaları söz konusu olabilir.”

 

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019

Atatürk Mah. İstasyon Cad. NO:17 Ceyhan/ADANA
0.322 613 30 19
0.322 613 91 28
ceyhanborsa@hotmail.com
ANASAYFAVİZYONUMUZMİSYONUMUZBÜLTENLERATATÜRK KÖŞESİBİLGİ EDİNMECEYHAN İLÇESİ